Trudno wyobrazić sobie czterogwiazdkowy hotel, którego restauracja nie serwuje w menu rybiej ikry. Kawior, bo o nim mowa, znany jest od stuleci, ale prawdziwą karierę na Starym Kontynencie zaczął robić dopiero w XIX wieku. Właśnie wtedy z impetem pojawił się na stołach wytwornych przyjęć i uroczystych bali. Wystarczy wspomnieć, że był serwowany podczas kongresu wiedeńskiego, a z czasem stał się ulubioną przystawką nie tylko carów czy królów, ale również cieszącej się prestiżem klasy wyższej.
Wyzwanie dla najlepszych
Ranga kawioru odpowiada jego cenie. Należy pamiętać, że jego właściwe przygotowanie wymaga czasu i pracy. Stanowi wyzwanie nawet dla najlepszych kucharzy, tym bardziej że mimo doświadczenia, wiedzy oraz najlepszych chęci, bardzo łatwo można go przedobrzyć. Przekonanie, że jest produktem luksusowym, nie jest oderwane od rzeczywistości, mimo że jest ogólnodostępny. Możemy szczycić się tym, że Polska już od kilkunastu lat jest wiodącym producentem czarnej ikry. W naszym kraju nie brakuje hodowli ryb jesiotrowatych, a największe łowiska znajdują się w okolicach Konina i specjalizują się w hodowli jesiotra i produkcji rybiej ikry. Zdecydowana większość rodzimego kawioru trafia jednak na eksport.
Przygotowanie potrawy z kawiorem w roli głównej wymaga wiedzy kulinarnej na najwyższym poziomie. Jest to produkt bardzo zdradliwy, z którym należy obchodzić się umiejętnie. Do elementarza potraw z czarną ikrą zaliczamy właściwe przechowywanie i zasolenie czy pasteryzację. Nie można go oczywiście mrozić, a serwis powinien odbywać się zgodnie z przyjętymi zasadami. Warto także wspomnieć o jego wartościach zdrowotnych. Kawior stanowi źródło łatwo przyswajalnego białka, mikroelementów oraz witamin korzystnie wpływających na naszą witalność. Często nazywany
rybim jajkiem jest również naturalnym afrodyzjakiem.
Smak, który zostaje z nami na długo
Na miano najlepszego kawioru zdecydowanie zasługuje kawior z jesiotra, który jest najbardziej powszechny przede wszystkim ze względu na wyborny i wysublimowany smak. Na popularności zyskuje także kawior z pstrąga. Na polskich stołach możemy również spotkać ikrę z łososia, śledzia czy przezroczysty kawior taszy. Sam w sobie może stanowić przyprawę, dlatego wymaga ostrożnego podejścia. Nie jest tajemnicą, że kawior potrafi zdominować potrawę ze względu na bardzo intensywny, unikalny i długo zapadający w pamięć smak.
Czarna ikra zawiera bogate pokłady aminokwasów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływają one na regenerację uszkodzonych barier ochronnych naskórka, a także przyspieszają regenerację komórek. Co więcej, umożliwiają przenikanie bezpośrednio do skóry enzymów i białek. Dzięki temu symbol luksusu coraz śmielej wkracza również na salony kosmetyczne, zyskując nowe grono zwolenników. Zabiegi z ikrą cieszą się dużą popularnością, sprawiając, że walory kawioru zdecydowanie wykraczają poza samą gastronomię.
Ewa Wachowicz
przewodnicząca jury VIP podczas V mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.